Tudósok: Sürgősen alkalmazkodni kell a klímaváltozáshoz

2021. január 22. 07:30

Százhúsz ország több mint háromezer tudósa jelentetett meg pénteken egy figyelmeztetést a globális klímahelyzetről.

2021. január 22. 07:30
null

A szerzők kiszámolták, hogy a koronavírus-járvány miatt, párhuzamosan azzal, hogy a kormányok óriási összegekkel a gazdaságokat szeretnék életben tartani, illetve újjáéleszteni, globálisan csökkent a klímaváltozáshoz való alkalmazkodásra költött pénz. „Hacsak nem gyorsítjuk fel az alkalmazkodást, egyre nagyobb lesz a szegénység, a vízhiány, a mezőgazdasági károk és a migráció további erősödése óriási emberveszteséggel” – írták a tudósok 120 ország képviseletében a jövő heti nemzetközi csúcstalálkozó előtt, amelynek témája a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás lesz.

Az egyre súlyosabb áradások és aszályok a globális élelmiszer-termelést akár 30 százalékkal is visszavethetik 2050-re, az emelkedő tengerszint és a heves viharok pedig elpusztíthatnak jelentős méretű lakott területeket, és arra kényszeríthetnek több százmillió embert, aki partokon él, hogy elhagyják otthonukat. Ezek elkerülése érdekében új és nagyobb erőfeszítésekre, köztük az oktatás színvonalának növelésére van szükség – írták.

„Nem szabad elfelejtenünk, hogy a klímaváltozás ellen nincs vakcina” – jelentette ki Ban Ki Mun volt ENSZ-főtitkár, a csúcstalálkozót szervező Globális Központ az Alkalmazkodásért (GCA) szervezet elnöke.

(MTI)

Képünk illusztráció. Forrás: Roberto Moiola / Robert Harding RF / AFP

Összesen 48 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zara
2021. január 24. 22:08
bullshit...
rókabácsi
2021. január 23. 16:37
nem kérdés ki a győztes!
Augustus1
2021. január 23. 14:16
A partmenti területek vízszint-emelkedés miatti elöntésére vonatkozóan: egy ismerősöm jó 20 éve kb. 1 évet töltött Kiribatin. Vannak olyan szigetek, amelyekre a másikról apálykor át is lehet sétálni, másokra csak csónakkal. Huszonév után visszalátogatott. Utána megkérdeztük, mi a helyzet az apály idején történő átsétálással. Ugye, most már nem lehet? Azt mondta, most már egy kicsit több ilyen sétálva megközelíthető sziget van.
Akitlosz
2021. január 22. 12:40
A Föld pályája folyamatos változik elsősorban a Jupiter külső és a Vénusz belső rángatása miatt. A földpálya jelenleg csaknem kör, ráadásul az északi féltekén éppen januárban vagyunk a legközelebb a Naphoz. Ez részben magyarázza, miért sokkal enyhébbek ma a telek, mint Mátyás király korában.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!