A boldog jövő emberi és társadalmi viszonyai

2012. november 08. 14:49

Az látszik a jövőképekben, hogy az erősebb közösségi, erkölcsi szabályozás váltja ki az állami helyét, s így nézve lehet erre is reális út.

2012. november 08. 14:49
Domschitz Mátyás
Hetedik világ

A falusias jövő a természethez való közelséget is jelenti. Természethez közel élnek, amely jó karban van, és ehhez mindenféle természetes teret, fényt, természeti objektumot, meg lehet találni. Ezek szükségesek, hogy teljes életet lehessen élni. Ha a közösség városias, akkor is inkább a kisváros képe a vágyott, amely elhagyja a nagyváros hátrányait.

Kisvállalkozásokban dolgoznak az emberek, s ezek a kis vállalkozások a jelenlegiekhez képest jobban kímélik saját(!) környezetüket.

E közösségek önmagukat kormányozzák bölcsen és szerényen, s a közösségek kapcsolata valamiféle mellérendelt együttműködés és nem hierarchikus. A közösségek képviselőiből álló és erőszakot nem alkalmazó »államféle« irányít.  Azért nem írok államot, mert eléggé általános a kevesebb államot vagy az állam hiányát taglaló kép, de amikor a közösségek együttműködését írják le, mégis állami funkciókat írnak le.(...)

Lehet, hogy naivitás azt gondolni, hogy ez lehetséges. Ez itt nem is politikai program, hanem a vágyak bemutatása. Az látszik, a jövőképekben, hogy az erősebb közösségi, erkölcsi szabályozás váltja ki az állami helyét, s így nézve lehet erre is reális út. Ha politikai szempontból is gondolkodunk, látni kell, hogy a politika környezetébe ez is beletartozik. Az emberek mérnek ezzel. Ma is. Egyébként meg tessék a skandináv országokra gondolni.”

 

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Thasaidon
2012. november 27. 06:41
A kisközösségi szabályozás sem csak játék és mese. Régen létezett, és megvoltak a maga hátulütői: az átlagtól elütők megbélyegzése, kiközösítése, szélsőséges esetben akár meglincselése. Nem állítom, hogy a mai társadalmi rend valamiféle tündérálom lenne, de szerintem a jelenlegi problémák orvoslására nem kellene egy idealizált alternatívát javasolni. Országos szinten, milliós nagyságrendben pedig a "közös erkölcs" alkalmatlan a társadalom szabályozására, mert bizonyos minimumon túlmenően (pl. ölni, lopni tilos) nem mutatható ki.
magnamater
2012. november 27. 06:41
Egyenlőre inkább az látszik, nem az erkölcsi szabályozás, hanem a külföldi beavatkozás váltja fel az államot. Például a nemzet erkölcse elutasítja a Bajnai féle magatartást,de külföldről egyre erőszakosabban nyomják ránk.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!